Czystal Wrocław | telefon: (71) 346 09 92 / (71) 723 42 74 | fax: 71 711 22 50

Jesteś tutaj: Czystal WrocławUsługiSprzątanie biurJak często należy sprzątać w biurze?

Jak często należy sprzątać w biurze?

Utrzymywanie porządku i czystości w biurach należy do istotnych czynności, jeśli miejsce pracy ma sprawiać dobre wrażenie, ale jest też podstawą do zachowania higieny oraz bezpieczeństwa. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak bardzo wpływa to na produktywność i zdrowie pracowników.

Część obowiązków mogą przejąć na siebie podwładni. Aby zapewnić sobie psychiczny komfort, powinni utrzymywać czystość na swoim biurku i sprzętach, z których korzystają. Plamy na stole można szybko i bezproblemowo przetrzeć ścierką. Jeśli chodzi o urządzenia biurowe, jak np. ekran monitora, klawiatura, faks czy rzeczy osobiste, które trzyma się w pracy, wystarczy je przetrzeć choćby raz w tygodniu. Z kolei mycie naczyń po śniadaniu powinno odbywać się codziennie, tak samo jak sprzątanie po sobie na biurku.

Dlaczego firma sprzątająca?

Czy warto do tych zadań oddelegować zewnętrzną firmę? Jak najbardziej, szczególnie jeśli biuro zatrudnia wielu pracowników. Zwykła ścierka z wodą nie jest w stanie poradzić sobie z bakteriami, które pojawiają się w miejscach codziennego użytku. Przedsiębiorstwa sprzątające mają na stanie profesjonalne środki czystości, które pomogą zwalczyć niekorzystne dla zdrowia drobnoustroje. Z tego powodu warto, aby oprócz zachowywania podstawowych zasad higieny, skorzystać w tym zakresie z usług fachowej firmy przynajmniej raz w tygodniu.

Podobne zasady panują w pomieszczeniach przeznaczonych do przyrządzenia sobie posiłków, jeśli biuro takie posiada. Najprostsze czynności zawsze mogą wykonać pracownicy, szczególnie jeśli chodzi o pozmywanie po sobie czy przetarcie zostawionych plam. Jednak kuchnia biurowa może być idealnym miejscem do rozwoju bakterii. Nie wszyscy dbają o higienę w taki sam sposób. Bywa też, że pracownicy mogą przynieść ze sobą również jakieś schorzenia, na przykład przeziębienie czy grypę. Dlatego ważne jest, by także tutaj codziennie dbać o czystość, włącznie z myciem podłóg i wycieraniem kurzu.

Sprzatanie podłóg - jak często?

W przypadku mycia podłóg i czyszczenia wykładzin zalecane są codzienne porządki, ale zazwyczaj cotygodniowe generalne sprzątanie powinno wystarczyć. Pomieszczenia socjalne są szczególnie narażone na naniesienie brudu i błota ze względu na ich przeznaczenie (to często pierwsze miejsce, do którego udają się pracownicy po przyjściu do biura), więc pod uwagę należy też wziąć zmienne warunki pogodowe. W porze jesiennej i zimowej, aby zachować dobre wrażenie firmy, takie czyszczenie powinno odbywać się nawet codziennie.

Toaleta pracownicza to już inna sprawa. Za czystość w sanitariatach odpowiedzialny jest pracodawca. Musi zadbać, aby podwładni mogli czuć się komfortowo, więc wymagane jest codzienne sprzątanie. Do tego zalecana jest firma sprzątająca, ponieważ posiadać będzie niezbędne środki potrzebne do tego, aby w toaletach nie rozwijały się zarazki.

Co z myciem okien?

Rzadziej można pozwolić sobie na czyszczenie okien – mniej więcej dwa razy w roku. Podobnie sprawa ma się, jeśli chodzi o odkażanie kuchni i łazienki. To dość skomplikowane czynności i należy zostawić je profesjonalistom. Nie mniej jednak nie będą one zaprzątać głowy zbyt często.